Nexum, Roche Türkiye’yi MIS’le tanıştırdı

1958’de Türkiye’deki faaliyetlerine başlayan ve şu anda ülkedeki hemen her noktaya ürünlerini taşıyan Roche Türkiye, raporlama ihtiyaçlarını karşılamak için MIS iş zekası ürününü tercih etti.

1958’de Türkiye’deki faaliyetlerine başlayan ve şu anda ülkedeki hemen her noktaya ürünlerini taşıyan Roche Türkiye, raporlama ihtiyaçlarını karşılamak için MIS iş zekası ürününü tercih etti.

Bu proje sonrasında kurulan entegre raporlama sistemi ile, pek çok bilgi işlem sisteminden ve veri kaynağından veri derleyebilecek bir “karar destek sistemi” yapısı oluşacak; böylelikle kişilerin ve departmanların fiili performansı, ek bir manuel işleme gerek kalmaksızın bu sisteme aktarılabilecek. Bunun neticesinde, ilgili bölümler ihtiyaçları olan raporları hızlı bir şekilde temin edebilecekler. Ayrıca, bu raporlara göre üst yönetimin etkin stratejik kararlar alabilme sürecinin kısaltılması, verimliliğin artırılması hedefleniyor. Kurulan bu yeni “karar destek sisteminin”, mevcut sistemle entegrasyonu sayesinde ise,  önceden belirlenmiş aralıklara göre alınacak standart raporlardaki veriler, sürekli güncel tutulmuş olacak.

Roche’un bu projeye ilişkin ihtiyaçları, özellikle SAP’ın ilgili modüllerinden hali hazırda alınabilen raporların, web ortamına aktarılmasını ve görsel olarak çeşitli özelliklerle desteklenmesini içeriyor. MIS OnVision’ın internete açık bir sistem olması ve ana sistemde oluşturulan raporların ek lisans maliyetlerine gerek duyulmadan internet üzerinden web arayüzüyle kolaylıkla görüntülenebilmesi, Roche’un bu konudaki ihtiyaçlarının rahatlıkla karşılanmasını sağlıyor. Böylece, Roche çalışanlarının kolay kullanılır ve yorumlanabilir kullanıcı önyüzlerine sahip olması mümkün olacak. MIS raporlama sisteminde, raporların istenen tüm detayları vermesinin yanında, çok daha rahat anlaşılması ve yorumlama süresinin önemli ölçüde kısalması (trafik ışıkları, grafik görüntüleri, renklendirilmiş veriler vb. sayesinde); çalışanlar, zamanlarının büyük kısmını, rapor oluşturarak ve yorumlayarak geçirmek yerine, rapor sonuçlarına göre aldıkları kararları uygulayarak geçirebilecek. Seçeneklerin genelden özele detaylandırıldığı, ilgili detaylara tıklanarak istenen tüm bilgilere ulaşmayı mümkün kılan bu sistem, Roche kullanıcılarına çok çeşitli raporlama imkanları sunacak.

Bu proje için oluşturulan model, hem ad-hoc raporlama araçları ile Roche yöneticilerinin anlık sorularına cevap verecek raporların kolaylıkla dizayn edilebilmesini; hem de üst yönetimin sıklıkla incelediği standart raporların, belirlenip tanımlanmasından sonra, “yönetici kokpiti” vasıtasıyla kolaylıkla incelenebilmesini sağlıyor.

Proje dahilinde, ilerde oluşabilecek raporlama ihtiyaçlarının şirket içerisinde karşılanabilmesi için, ilgili son kullanıcıların ve bilgi işlem departmanının katılacağı eğitimler de bulunuyor. Böylece, Nexum Boğaziçi danışmanlığında uygulanacak MIS raporlama sistemiyle kullanıcılar, bilgi işlem biriminin desteğine ihtiyaç duymadan ve herhangi bir ek programlamaya gerek kalmadan kendi raporlarını oluşturabilecekler. Bu imkanın yaratılması, Roche bilgi işlem departmanı ve SAP uzmanları üzerindeki yoğunluğu da azaltıyor.

Bunların yanında, ileriki dönemlerde Roche bünyesinde ortaya çıkabilecek global bilgi işlem yapılanmaları, bu sistem üzerinde ek bir komponente gerek kalmaksızın ve ek lisans bedeli alınmaksızın çözümlenebilecek.

Nexum Boğaziçi Facebook'ta!